Artykuł sponsorowany

Z jakiego drewna pozyskuje się tarcicę?

Z jakiego drewna pozyskuje się tarcicę?

Tarcica to podstawowy materiał wykorzystywany w przemyśle drzewnym, który uzyskuje się z różnych gatunków drzew. W Polsce najczęściej stosowane są drewna iglaste i liściaste, które mają szerokie zastosowanie w budownictwie, meblarstwie czy produkcji papieru. W artykule omówimy, jakie gatunki drzew przeznacza się na tarcicę oraz do czego wykorzystuje się ten surowiec.

Jakie gatunki drzew przeznacza się na tarcicę?

W Polsce najpopularniejsze gatunki drzew używane do produkcji tarcicy to sosna, świerk, dąb i buk. Sosna i świerk należą do grupy drzew iglastych, a dąb i buk do grupy drzew liściastych. Drewno iglaste charakteryzuje się łatwością obróbki, niską ceną oraz dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Z kolei drewno liściaste jest trwalsze, bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz posiada unikalne walory estetyczne.

Do czego wykorzystuje się tarcicę z drzew iglastych?

Tarcica z drzew iglastych jest powszechnie stosowana w budownictwie, zwłaszcza w konstrukcjach drewnianych, takich jak domy, altany czy szalunki. Ponadto, ze względu na swoje właściwości, drewno iglaste jest wykorzystywane do produkcji mebli, elementów wykończeniowych oraz opału. W przemyśle papierniczym sosnowa i świerkowa tarcica służy jako surowiec do wytwarzania masy celulozowej, z której powstaje papier.

Do czego wykorzystuje się tarcicę z drzew liściastych?

Drewno liściaste, takie jak dąb czy buk, jest wykorzystywane głównie w meblarstwie oraz produkcji podłóg i oklein. Ze względu na swoją twardość i wytrzymałość, tarcica ze Śląska jest idealna do produkcji wysokiej jakości mebli oraz elementów konstrukcyjnych o większym obciążeniu. Ponadto, drewno liściaste jest często stosowane w pracach stolarskich oraz artystycznych ze względu na swoje walory estetyczne.

Tarcica w przemyśle drzewnym

Tarcica stanowi podstawowy surowiec dla wielu gałęzi przemysłu drzewnego. Oprócz budownictwa i meblarstwa, tarcica jest wykorzystywana do produkcji sklejek, płyt wiórowych czy MDF. Warto dodać, że Polska jest jednym z największych eksporterów tarcicy na świecie, co świadczy o wysokiej jakości polskiego drewna oraz rosnącym zapotrzebowaniu na ten surowiec na rynkach międzynarodowych.