Artykuł sponsorowany

Z jakich materiałów powstają implanty zębowe?

Z jakich materiałów powstają implanty zębowe?

Implanty zębowe to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na trwałe i estetyczne uzupełnienie brakujących zębów. W ostatnich latach technologia ta zdobyła ogromną popularność, a liczba osób decydujących się na ten zabieg stale rośnie. Warto jednak zastanowić się, z jakich materiałów powstają implanty zębowe i jakie są ich właściwości.

Jakie metale są stosowane w produkcji implantów zębowych?

Głównym materiałem wykorzystywanym do produkcji implantów zębowych jest tytan. Jest to metal o wyjątkowych właściwościach, takich jak wysoka wytrzymałość mechaniczna, odporność na korozję oraz biokompatybilność. Dzięki tym cechom, tytan doskonale sprawdza się jako materiał do wszczepienia w kości szczęki czy żuchwy. Warto dodać, że w przypadku implantów zębów w Poznaniu również najczęściej stosuje się tytanowe elementy. Oprócz tytanu, w niektórych przypadkach stosuje się również inne metale, takie jak np. cynk czy kobalt.

Jedną z alternatyw dla metalowych implantów są te wykonane z ceramiki. Ceramika jest materiałem biokompatybilnym, co oznacza, że jest dobrze tolerowana przez organizm. Implanty ceramiczne są również bardziej estetyczne, gdyż ich kolor jest zbliżony do naturalnego odcienia zębów. Warto jednak pamiętać, że ceramika jest materiałem kruchym, co może wpłynąć na trwałość implantu. Dlatego też nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie dla każdego pacjenta.

Jakie są zalety i wady poszczególnych materiałów?

Zarówno tytan, jak i ceramika mają swoje zalety i wady. Tytan jest wyjątkowo trwałym i odpornym na uszkodzenia materiałem, co sprawia, że implanty wykonane z tego metalu mogą służyć przez wiele lat. Ponadto, tytan jest biokompatybilny, co oznacza, że organizm nie odrzuca go jako ciała obcego. Wadą tytanu może być jego szary kolor, który może być widoczny przez dziąsło u osób o jasnej karnacji. Ceramika natomiast oferuje lepszą estetykę dzięki swojemu naturalnemu kolorowi. Jednak jej krucha struktura może prowadzić do pęknięć czy złamań implantu, szczególnie przy dużych obciążeniach.