Artykuł sponsorowany

Z czego złożone są konstrukcje fotowoltaiczne?

Z czego złożone są konstrukcje fotowoltaiczne?

Fotowoltaika to dziedzina nauki i technologii, która zajmuje się przekształcaniem energii słonecznej w energię elektryczną za pomocą urządzeń zwanych ogniwami fotowoltaicznymi. W ostatnich latach fotowoltaika zyskuje coraz większą popularność w Polsce, dzięki czemu coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli słonecznych na swoich dachach. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej składnikom, z których zbudowane są konstrukcje fotowoltaiczne oraz technologiom, które umożliwiają ich działanie.

Przeczytaj również: Czy inwestycja w fotowoltaikę w Zakopanem jest uzasadniona finansowo?

Panele fotowoltaiczne - serce instalacji

Podstawowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne, które składają się z ogniw fotowoltaicznych. Ogólnie rzecz biorąc, ogniwa te można podzielić na trzy główne typy - monokrystaliczne, polikrystaliczne i cienkowarstwowe. Ogniwa monokrystaliczne są wykonane z jednorodnego kryształu krzemu, co sprawia, że są bardziej wydajne, ale również droższe od innych rodzajów ogniw. Ogniwa polikrystaliczne składają się z wielu mniejszych kryształów krzemu, co sprawia, że są mniej wydajne, ale tańsze w produkcji. 

Przeczytaj również: Z czego składa się moduł fotowoltaiczny?

Inwerter - przekształcanie energii

Kolejnym ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter, który odpowiada za przekształcanie energii elektrycznej wytworzonej przez panele słoneczne z prądu stałego na prąd zmienny, który może być wykorzystany przez urządzenia elektryczne w naszych domach. Inwertery dzielą się na dwa główne typy - centralne i mikroinwertery. Inwertery centralne są stosowane w większych instalacjach fotowoltaicznych i przekształcają energię ze wszystkich paneli słonecznych jednocześnie. 

System mocowania - stabilność i trwałość

System mocowania to zestaw elementów konstrukcyjnych, które łączą panele słoneczne z dachem lub inną powierzchnią, na której mają być zamontowane. Wybór odpowiedniego systemu mocowania jest kluczowy dla stabilności i trwałości całej instalacji fotowoltaicznej. W zależności od rodzaju dachu, na którym mają być zamontowane panele słoneczne, stosuje się różne systemy mocowania, takie jak na przykład uchwyty dachowe, profile aluminiowe czy systemy balastowe. Ważne jest, aby system mocowania był wykonany z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne i korozję, takich jak aluminium czy stal nierdzewna. Jeśli chodzi o produkty, jakie oferuje renomowany producent konstrukcji fotowoltaicznych, Śląsk to rejon działania specjalistów takich jak PomarEnergy.