Artykuł sponsorowany

Z czego składa się moduł fotowoltaiczny?

Z czego składa się moduł fotowoltaiczny?

Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie modułów fotowoltaicznych na dachach swoich domów czy biurowców. Fotowoltaika to technologia przyszłości, która pozwala na pozyskiwanie energii elektrycznej ze światła słonecznego. Ale jak właściwie działają te innowacyjne urządzenia? Z czego składają się moduły fotowoltaiczne i jakie są ich główne elementy? W tym artykule odpowiemy na te pytania.

Przeczytaj również: Z czego złożone są konstrukcje fotowoltaiczne?

Struktura modułu fotowoltaicznego

Moduły fotowoltaiczne, zwane także panelami solarnymi, składają się z wielu pojedynczych ogniw słonecznych, które łączone są ze sobą w odpowiedniej konfiguracji. Każde ogniwo to nic innego jak półprzewodnikowy materiał, najczęściej krzemowy, który zachowuje się jak prądnica elektryczna pod wpływem promieniowania słonecznego. W wyniku tego procesu generowany jest prąd elektryczny, który następnie może być wykorzystany do zasilenia domowych urządzeń.

Przeczytaj również: Czy inwestycja w fotowoltaikę w Zakopanem jest uzasadniona finansowo?

Ogniwa słoneczne

Serce modułu fotowoltaicznego stanowi ogniwo słoneczne. Na rynku występują dwa główne rodzaje ogniw słonecznych – krzemowe monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Ogniwa monokrystaliczne są wykonane z jednorodnego, czystego krzemu i charakteryzują się wyższą sprawnością oraz estetycznym wyglądem. Ogniwa polikrystaliczne z kolei to wielokrystaliczny krzem, który jest tańszy, ale również mniej wydajny od swojego jednolitego odpowiednika.

Czym pokrywa się ogniwa fotowoltaiczne?

Aby poprawić sprawność modułu fotowoltaicznego, ogniwo słoneczne pokryte jest specjalną warstwą antyrefleksyjną. Dzięki temu więcej światła dociera do struktury półprzewodnikowej, a tym samym zwiększa się efektywność całego układu. Na przodzie modułu znajduje się również szkło hartowane, które pełni funkcję ochronną przed wpływem czynników atmosferycznych oraz mechanicznymi uszkodzeniami.

Rama i obudowa

Stabilność modułów PV zapewnia wykonana z aluminium rama, która jest lekka, a jednocześnie wytrzymała na obciążenia. Warto również wspomnieć o obudowie modułu, która zabezpiecza wszystkie elementy fotowoltaiczne przed wpływem wilgoci oraz pyłu.

Kable i złącza

W celu przesyłania energii elektrycznej wygenerowanej przez moduły fotowoltaiczne niezbędne są odpowiednie kable i złącza. Kable muszą być odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz wysoką temperaturę, ponieważ w przypadku przegrzewania się może dojść do utraty energii. Złącza używane w modułach słonecznych są natomiast specjalistyczne, hermetyczne i odporne na korozję.