Artykuł sponsorowany

Wszystko, co musisz wiedzieć o malinie Przehyba przed jej posadzeniem

Wszystko, co musisz wiedzieć o malinie Przehyba przed jej posadzeniem

Malina Przehyba to popularna odmiana malin, która zdobyła uznanie zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalnych ogrodników. Jej wyjątkowe cechy sprawiają, że warto zastanowić się nad jej posadzeniem w swoim ogrodzie. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące maliny Przehyba, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję o jej uprawie.

Czy warto posadzić malinę Przehyba w swoim ogrodzie?

Owoce maliny Przehyba są duże, o średniej masie około 5 gramów, co sprawia, że są bardzo atrakcyjne pod względem handlowym. Mają jasnoczerwoną barwę, błyszczącą skórkę oraz miąższ o delikatnej konsystencji i słodkim smaku. Są one bogate w witaminy, minerały oraz przeciwutleniacze, co czyni je nie tylko smacznym, ale również zdrowym przysmakiem. Maliny Przehyba nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i przetwórstwa na dżemy, soki czy mrożonki.

Malina Przehyba jest odmianą odporną na choroby i szkodniki, co ułatwia jej uprawę. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste oraz gleby żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie nawadnianie roślin, gdyż maliny są wrażliwe na suszę. Podczas wzrostu konieczne jest również stosowanie podpór, aby uniknąć uszkodzeń pędów pod wpływem ciężaru owoców. Przycinanie malin Przehyba powinno odbywać się jesienią, po zbiorach. Należy wówczas usunąć wszystkie pędy owocujące oraz pozostawić 8–10 najsilniejszych pędów na kolejny sezon.

Zbiór malin Przehyba zaczyna się zwykle w połowie lipca i trwa do końca sierpnia. Owoce dojrzewają stopniowo, co pozwala na ich regularne zbieranie przez kilka tygodni. Zebrane maliny należy przechowywać w chłodnym miejscu, najlepiej w temperaturze około 2-4 stopni Celsjusza. W takich warunkach owoce zachowują świeżość i jakość przez około 3 dni. Można je również zamrozić, co pozwoli na dłuższe przechowywanie i korzystanie z ich walorów smakowych przez cały rok.

Podsumowując, malina Przehyba to wyjątkowa odmiana, która dzięki swoim walorom smakowym, zdrowotnym oraz łatwości uprawy zasługuje na uwagę każdego ogrodnika. Jeśli zdecydujesz się na jej posadzenie, z pewnością będziesz cieszyć się obfitymi zbiorami pysznych owoców przez wiele lat.