Artykuł sponsorowany

Właściwości betonu komórkowego i przykłady zastosowania

Właściwości betonu komórkowego i przykłady zastosowania

Beton komórkowy to materiał budowlany, który zyskuje coraz większą popularność na polskim rynku. Jego właściwości oraz szerokie możliwości zastosowania sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na jego użycie w swoich projektach. 

Właściwości betonu komórkowego

Beton komórkowy to materiał o porowatej strukturze, który jest produkowany na bazie cementu, wapna, piasku oraz wody. Jego główną cechą są małe pory powietrza, które są równomiernie rozłożone w całej objętości materiału. Dzięki temu beton komórkowy charakteryzuje się niską gęstością oraz wysoką izolacyjnością termiczną. Jest to również materiał ognioodporny, co sprawia, że doskonale nadaje się do stosowania w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym.

Jednym z istotnych atutów betonu komórkowego jest jego łatwość obróbki. Można go ciąć, wiercić czy frezować, co pozwala na szybkie i precyzyjne wykonywanie różnych elementów konstrukcyjnych. Beton komórkowy jest również odporny na działanie wilgoci, co sprawia, że może być stosowany w miejscach narażonych na zawilgocenie. Ponadto, ze względu na swoją niską gęstość, beton komórkowy nie obciąża znacznie konstrukcji budynku, co jest szczególnie istotne w przypadku budynków wielopiętrowych.

Zastosowanie betonu komórkowego

Beton komórkowy w Krakowie jest wykorzystywany zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Jego właściwości sprawiają, że doskonale sprawdza się jako materiał do wznoszenia ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych. Beton komórkowy jest również chętnie stosowany jako materiał izolacyjny, zwłaszcza w przypadku budynków o wysokim standardzie energetycznym.

Jednym z najbardziej znanych zastosowań betonu komórkowego jest realizacja inwestycji mieszkaniowych o podwyższonym standardzie energetycznym. Dzięki wysokiej izolacyjności termicznej oraz niskiej gęstości, beton komórkowy pozwala na osiągnięcie znacznych oszczędności energii potrzebnej do ogrzewania budynków. W efekcie mieszkańcy takich budynków mogą liczyć na niższe rachunki za ogrzewanie oraz lepszy komfort życia.

Beton komórkowy, dzięki swoim właściwościom, daje możliwość tworzenia innowacyjnych rozwiązań w budownictwie. Jednym z nich jest zastosowanie tego materiału do budowy ścian akustycznych, które skutecznie tłumią hałas. Beton komórkowy może być również wykorzystywany do budowy basenów, gdyż jest odporny na działanie wilgoci oraz chemikaliów.