Artykuł sponsorowany

W jakim celu wykonywana jest regranulacja tworzyw sztucznych?

W jakim celu wykonywana jest regranulacja tworzyw sztucznych?

Regranulacja tworzyw sztucznych to proces, który zyskuje na znaczeniu w kontekście dążenia do zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym. W Polsce coraz więcej firm zajmuje się przetwarzaniem odpadów z tworzyw sztucznych na surowiec wtórny, który może być wykorzystany do produkcji nowych przedmiotów. Poznajmy trzy główne cele regranulacji tworzyw sztucznych oraz korzyści płynące z tego procesu.

Ograniczenie ilości odpadów na składowiskach

Jednym z głównych celów regranulacji tworzyw sztucznych jest zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska. Tworzywa sztuczne, takie jak PET, PE czy PVC, są materiałami trudno biodegradowalnymi, co oznacza, że ich rozkład w środowisku trwa bardzo długo. Przetwarzanie tych odpadów na granulat wtórny pozwala na ponowne ich wykorzystanie w produkcji, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów na składowiskach oraz ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.

Oszczędność surowców naturalnych

Kolejnym celem regranulacji tworzyw sztucznych w Bielsku Białej jest oszczędność surowców naturalnych. Tworzywa sztuczne są w większości produkowane z ropy naftowej, której zasoby są ograniczone. Wykorzystanie granulatu wtórnego w procesie produkcyjnym pozwala na ograniczenie zużycia ropy naftowej oraz innych surowców naturalnych. Ponadto, produkcja tworzyw sztucznych z surowca wtórnego wymaga mniejszej ilości energii niż produkcja z surowca pierwotnego, co przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Wsparcie dla lokalnej gospodarki

Regranulacja tworzyw sztucznych przyczynia się również do rozwoju lokalnej gospodarki. W Polsce działa coraz więcej przedsiębiorstw specjalizujących się w przetwarzaniu odpadów z tworzyw sztucznych na granulat wtórny. Działalność tych firm generuje nowe miejsca pracy oraz wpływa na rozwój technologiczny branży. Ponadto, wykorzystanie granulatu wtórnego przez polskie przedsiębiorstwa produkcyjne może prowadzić do obniżenia kosztów produkcji oraz zwiększenia konkurencyjności polskich produktów na rynkach międzynarodowych.