Artykuł sponsorowany

Serwis sprężarek - niezbędne informacje

Serwis sprężarek - niezbędne informacje

Serwisowanie sprężarek to kluczowy element w utrzymaniu ich sprawności i wydajności. Właściwe serwisowanie sprężarek powietrza może znacznie przedłużyć żywotność urządzeń, zapewnić bezpieczeństwo ich użytkowania oraz obniżyć koszty eksploatacji. W Polsce istnieje wiele firm specjalizujących się w serwisowaniu sprężarek, oferujących różne usługi związane z konserwacją, naprawą czy modernizacją tych urządzeń. W tym artykule omówimy najważniejsze informacje dotyczące serwisu sprężarek, które pomogą właścicielom tych urządzeń w podejmowaniu właściwych decyzji dotyczących ich konserwacji i napraw.

Wybór odpowiedniego serwisu

Wybór odpowiedniego serwisu sprężarek jest kluczowy dla zapewnienia prawidłowej konserwacji i naprawy urządzeń. Podczas poszukiwań warto zwrócić uwagę na doświadczenie firmy, referencje od innych klientów oraz jakość oferowanych usług. Ważne jest także, aby serwis był autoryzowanym partnerem producenta sprężarki, co gwarantuje dostęp do oryginalnych części zamiennych oraz przeszkoloną kadrę techników. Ponadto warto sprawdzić, czy serwis sprężarek oferuje możliwość przeprowadzenia naprawy na miejscu, co może znacznie skrócić czas przestoju sprężarki. 

Częstotliwość przeglądów i konserwacji

Regularne przeglądy i konserwacja sprężarek są niezbędne, aby zapewnić ich długotrwałe i bezawaryjne działanie. Częstotliwość przeglądów zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj sprężarki, warunki pracy czy intensywność użytkowania. W przypadku sprężarek śrubowych zaleca się przeprowadzanie przeglądów co 2000–4000 godzin pracy, natomiast dla sprężarek tłokowych co 1000–2000 godzin. Ważne jest również regularne sprawdzanie poziomu oleju oraz jego jakości, gdyż olej pełni kluczową rolę w smarowaniu i chłodzeniu elementów sprężarki. Warto także pamiętać o wymianie filtrów powietrza, oleju oraz separatorów, które mają wpływ na jakość dostarczanego powietrza oraz wydajność sprężarki.

Najczęstsze usterki i sposoby ich rozwiązania

W trakcie eksploatacji sprężarek mogą wystąpić różne usterki, które wpływają na ich funkcjonowanie. Jednym z najczęstszych problemów jest spadek ciśnienia powietrza, który może być spowodowany przeciekami w układzie, zużyciem zaworów czy uszkodzeniem separatora oleju. W takim przypadku konieczne jest sprawdzenie szczelności układu oraz wymiana uszkodzonych elementów. Inną częstą usterką jest przegrzewanie się sprężarki, co może być wynikiem niewystarczającego chłodzenia, zanieczyszczeń w układzie lub niewłaściwego smarowania.