Artykuł sponsorowany

Jakie właściwości ma olejek eteryczny z bazylii?

Jakie właściwości ma olejek eteryczny z bazylii?

Olejek eteryczny z bazylii to nie tylko doskonały dodatek do potraw, ale także naturalny lek na wiele dolegliwości. Poznaj jego niezwykłe właściwości, które sprawią, że z pewnością zechcesz go mieć w swojej domowej apteczce.

Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze

Olejek eteryczny z bazylii posiada silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu może być stosowany jako naturalny środek ochrony przed infekcjami. Zawarte w nim eugenol i linalol działają na bakterie, takie jak Staphylococcus aureus czy Escherichia coli, a także na grzyby, np. Candida albicans. Dzięki temu olejek ten może być stosowany jako środek wspomagający leczenie infekcji skórnych, drożdżycy czy nawet trądziku. Warto również dodać kilka kropel olejku do wody podczas kąpieli, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi infekcjami.

Wspomaganie układu nerwowego

Olejek eteryczny z bazylii ma również korzystny wpływ na układ nerwowy. Działa uspokajająco i relaksująco, co sprawia, że jest idealnym środkiem dla osób cierpiących na stres czy napięcie nerwowe. Wpływa także na poprawę koncentracji oraz pamięci, co czyni go pomocnym w przypadku uczniów czy studentów w okresie egzaminacyjnym. Aby skorzystać z tych właściwości, wystarczy umieścić kilka kropel olejku na chusteczce i wdychać jego aromat, lub dodać go do dyfuzora, który rozprowadzi zapach po całym pomieszczeniu.

Wspomaganie układu trawiennego

Olejek eteryczny z bazylii to także doskonały środek wspomagający pracę układu trawiennego. Działa przeciwwzdęciowo, łagodzi bóle brzucha oraz wspomaga trawienie. Jest szczególnie polecany osobom cierpiącym na niestrawność czy problemy żołądkowe. Aby skorzystać z tych właściwości, można wykonać masaż brzucha z użyciem olejku bazylowego – wystarczy dodać kilka kropel do oleju bazowego (np. oleju kokosowego) i delikatnie wmasować w skórę. Alternatywnie, można również dodać kilka kropel olejku do herbaty czy ciepłej wody i pić napar przed posiłkiem.

Olejek eteryczny z bazylii to naturalny i wszechstronny środek, który może być stosowany w różnych sytuacjach. Jego właściwości przeciwbakteryjne, uspokajające oraz wspomagające trawienie sprawiają, że warto mieć go w swojej domowej apteczce.