Artykuł sponsorowany

Jakie warunki należy spełniać, aby móc wszczepić implant zębowy?

Jakie warunki należy spełniać, aby móc wszczepić implant zębowy?

Implanty zębowe zdobywają coraz większą popularność jako trwałe i estetyczne rozwiązanie w przypadku braku jednego lub kilku zębów. Wszczepienie implantu to zabieg, który wymaga spełnienia określonych warunków oraz odpowiedniego przygotowania pacjenta. W tym artykule odpowiemy na pytania dotyczące kwalifikacji do wszczepienia implantu zębowego oraz przedstawimy istotne aspekty tego procesu.

Czy każdy może mieć wszczepiony implant zębowy?

Nie każdy pacjent może być kandydatem do wszczepienia implantu zębowego. Przede wszystkim, osoba pragnąca poddać się temu zabiegowi musi mieć wystarczającą ilość kości w miejscu planowanego wszczepienia. Implant jest zakotwiczany w kości szczęki lub żuchwy, dlatego jej odpowiednia grubość i gęstość są niezbędne dla stabilności implantu. Ponadto, pacjent musi być ogólnie zdrowy i nie cierpieć na choroby przeciwwskazujące zabieg, takie jak niekontrolowane cukrzyca czy choroby autoimmunologiczne. Warto również pamiętać, że wszczepienie implantów zębowych jest niewskazane u osób palących papierosy oraz przyjmujących niektóre leki wpływające na proces gojenia.

Przed wszczepieniem implantu zębowego pacjent musi przejść szereg badań diagnostycznych, które pozwolą na ocenę stanu jego jamy ustnej i kości. Najważniejszym badaniem jest tomografia komputerowa, która pozwala na dokładne zobrazowanie struktury kości oraz określenie jej grubości i gęstości. Ponadto, konieczne jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego oraz ewentualnie cefalometrycznego, które dostarczają informacji na temat ustawienia zębów w łuku zębowym oraz relacji między szczęką a żuchwą.

Czy istnieją różne rodzaje implantów zębowych?

Tak, istnieje wiele rodzajów implantów zębowych, które różnią się między sobą materiałem, z którego są wykonane, kształtem oraz techniką wszczepienia. Wybór odpowiedniego rodzaju implantu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz możliwości lekarza wykonującego zabieg. Warto wspomnieć, że w Polsce można znaleźć wysokiej klasy specjalistów, oferujących implanty zębów we Włocławku i innych miastach. Najpopularniejsze są implanty tytanowe, które charakteryzują się doskonałą biokompatybilnością i trwałością. Poza tym, można spotkać również implanty wykonane z ceramiki czy stali nierdzewnej.