Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne w Polsce, a ich rosnąca dostępność sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad ich montażem. Wybór odpowiedniego rodzaju paneli fotowoltaicznych może być kluczowy dla osiągnięcia optymalnej wydajności i oszczędności energii. W tym artykule przedstawimy trzy główne rodzaje paneli fotowoltaicznych oraz ich cechy, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję.

Przeczytaj również: Akumulator do paneli fotowoltaicznych - kluczowy element w efektywnym wykorzystaniu energii słonecznej

Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne

Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne są wykonane z jednorodnego kryształu krzemu, co sprawia, że mają najwyższą efektywność energetyczną spośród wszystkich rodzajów paneli. Dzięki temu są one szczególnie polecane dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią na dachu lub chcą uzyskać maksymalną ilość energii z danej powierzchni. Monokrystaliczne panele charakteryzują się także długą żywotnością i wysoką jakością wykonania. Wadą tych paneli jest jednak ich cena - są one zdecydowanie droższe od innych rodzajów paneli, co zwiększa koszty całej inwestycji związanej z zakupem i montażem fotowoltaiki w Proszowicach.

Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne

Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne są wykonane z wielu drobnych kryształów krzemu, co sprawia, że mają nieco niższą efektywność energetyczną niż panele monokrystaliczne. Mimo to, są one nadal bardzo popularne ze względu na swoją niższą cenę oraz wystarczającą wydajność dla większości zastosowań. Polikrystaliczne panele są również mniej wrażliwe na wysokie temperatury, co może być istotne w przypadku dachów o dużym nasłonecznieniu. Warto jednak zwrócić uwagę, że te panele mogą zajmować nieco więcej miejsca na dachu niż ich monokrystaliczne odpowiedniki.

Cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne

Cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne różnią się od pozostałych rodzajów tym, że są wykonane z cienkiej warstwy materiału półprzewodnikowego, takiego jak tellurek kadmu czy amorficzny krzem. Ich główną zaletą jest możliwość gięcia i elastyczność, co pozwala na montaż paneli na różnych powierzchniach, takich jak okna czy elewacje budynków. Cienkowarstwowe panele mają jednak niższą efektywność energetyczną od paneli krystalicznych i często wymagają większej powierzchni instalacji. Są również mniej trwałe i mają krótszy okres gwarancji w porównaniu z innymi rodzajami paneli fotowoltaicznych.