Artykuł sponsorowany

Jakie są objawy szkorbutu?

Jakie są objawy szkorbutu?

Szkorbut to choroba, która przez wieki była zmorą żeglarzy i podróżników. W dzisiejszych czasach jest rzadko spotykana, jednak nadal warto wiedzieć, jakie są jej objawy i jak można jej zapobiec. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat szkorbutu oraz jego wpływu na zdrowie.

Po czym można rozpoznać szkorbut?

Szkorbut jest wynikiem długotrwałego niedoboru witaminy C (kwasu askorbinowego) w organizmie. Objawy tej choroby mogą być różnorodne i pojawiają się stopniowo. Pierwsze symptomy to ogólne osłabienie, zmęczenie, bóle mięśni i stawów oraz obrzęki kończyn. W miarę postępu choroby pojawiają się również inne dolegliwości, takie jak krwawienia z dziąseł, utrata zębów, siniaki na skórze czy opóźnione gojenie ran. W razie podejrzeń należy udać się do dentysty w Wawrze.

Niedobór witaminy C wpływa negatywnie na układ krążenia. Witamina ta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych oraz produkcji kolagenu, białka odpowiedzialnego za elastyczność tkanek łącznych, w tym ścian naczyń krwionośnych. W wyniku niedoboru witaminy C naczynia krwionośne stają się słabe i kruche, co prowadzi do krwawień wewnętrznych oraz podskórnych. Długotrwały niedobór witaminy C może również prowadzić do anemii oraz zwiększać ryzyko zakrzepów i chorób serca.

Szkorbut u dzieci jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ może prowadzić do trwałych uszkodzeń tkanki kostnej oraz zaburzeń wzrostu. Niedobór witaminy C wpływa na proces mineralizacji kości, co skutkuje osłabieniem struktury kostnej i zwiększonym ryzykiem złamań. Ponadto szkorbut może objawiać się bólami kończyn, opóźnionym gojeniem ran oraz zmianami skórnymi, takimi jak wysypka czy siniaki. W przypadku podejrzenia szkorbutu u dziecka należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia odpowiednich badań i wdrożenia leczenia.

Najlepszym sposobem zapobiegania szkorbutowi jest utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy C w organizmie. Witamina ta występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych, takich jak owoce cytrusowe, kiwi, truskawki, papryka czy brokuły. Zalecane dzienne spożycie witaminy C dla dorosłych wynosi około 75 mg dla kobiet i 90 mg dla mężczyzn. W przypadku dzieci ilość ta zależy od wieku i płci, a wartości te można znaleźć w tabelach norm żywienia. Ważne jest również unikanie palenia tytoniu oraz nadmiernego spożycia alkoholu, ponieważ te czynniki mogą przyczynić się do niedoboru witaminy C w organizmie.