Artykuł sponsorowany

Jakie są najpopularniejsze rodzaje makulatury przyjmowane w skupach?

Jakie są najpopularniejsze rodzaje makulatury przyjmowane w skupach?

Makulatura to zbiorcze określenie na wszelkiego rodzaju odpady papierowe, które można poddać recyklingowi. W Polsce rośnie świadomość ekologiczna społeczeństwa, a coraz więcej osób segreguje śmieci, w tym również makulaturę. Warto zatem przyjrzeć się, jakie rodzaje makulatury są najpopularniejsze w skupach oraz jakie ceny można uzyskać za poszczególne frakcje.

Makulatura biała

Makulatura biała to jedna z najbardziej pożądanych frakcji przez skupy. Zalicza się do niej czyste i niezadrukowane papiery oraz kartony. Najczęściej makulaturę białą tworzą: biurowe wydruki, koperty bez okienek, kartoniki po mleku czy soku. Ze względu na wysoką jakość surowca, makulatura biała jest stosunkowo droga – jej cena na rynku może wynosić nawet kilka złotych za kilogram. Warto zwrócić uwagę na to, że do makulatury białej nie można wrzucać papierów z folią czy plastikowymi elementami.

Makulatura kolorowa

Makulatura kolorowa to kolejny popularny rodzaj odpadów papierowych przyjmowanych w skupach takich jak skup makulatury we Wrocławiu. Obejmuje ona zadrukowane p apiery i kartony, takie jak gazety, czasopisma, ulotki, broszury czy tekturę falistą. Cena za kilogram makulatury kolorowej jest niższa niż za białą, ale wciąż opłacalna – na rynku można dostać za nią od kilkudziesięciu groszy do nawet kilku złotych. Warto pamiętać, że makulatura kolorowa nie powinna zawierać elementów z tworzyw sztucznych ani folii.

Makulatura mieszaną

Makulatura mieszana to frakcja, która obejmuje różne rodzaje papierów i kartonów, zarówno zadrukowanych, jak i niezadrukowanych. W skład tej kategorii wchodzą między innymi książki, zeszyty, opakowania po jedzeniu czy kartony z niewielkimi domieszkami innych materiałów. Za makulaturę mieszaną można otrzymać najniższą cenę spośród wszystkich rodzajów makulatury – zazwyczaj wynosi ona od kilku do kilkunastu groszy za kilogram. Mimo niższych cen, warto jednak oddać także tę frakcję do skupu, gdyż przyczynia się to do zmniejszenia ilości odpadów trafiających na wysypiska.