Artykuł sponsorowany

Jaką moc powinny mieć lampy ewakuacyjne led?

Jaką moc powinny mieć lampy ewakuacyjne led?

Bezpieczeństwo w budynkach użyteczności publicznej, biurowcach czy centrach handlowych jest niezwykle istotne. Jednym z kluczowych elementów zapewniających bezpieczną ewakuację w razie zagrożenia są lampy ewakuacyjne LED. Właściwe oznakowanie dróg ewakuacyjnych oraz odpowiednia moc oświetlenia mają kluczowe znaczenie dla skuteczności ewakuacji. W artykule omówimy, jaką moc powinny mieć lampy ewakuacyjne LED oraz jakie są normy dotyczące ich montażu.

Normy dotyczące mocy lamp ewakuacyjnych LED

Zgodnie z polskimi przepisami, minimalna moc oświetlenia awaryjnego wynosi 0,5 luksa na drogach ewakuacyjnych oraz 0,2 luksa na obszarach przeznaczonych do ewakuacji. Lampy ewakuacyjne LED powinny spełniać te wymagania, aby zapewnić odpowiednią widoczność w sytuacjach awaryjnych. Warto jednak pamiętać, że wartość ta może się różnić w zależności od specyfiki obiektu oraz jego funkcji. Przykładowo, w kinach czy teatrach wymagana moc oświetlenia awaryjnego może być wyższa niż w biurowcach.

Czynniki wpływające na wybór mocy lamp ewakuacyjnych LED

Wybór odpowiedniej mocy lamp ewakuacyjnych LED w Warszawie zależy od wielu czynników. Przede wszystkim należy uwzględnić wielkość i układ pomieszczeń oraz długość dróg ewakuacyjnych. Ponadto, istotne jest również oświetlenie zewnętrzne, które wpływa na widoczność wewnątrz budynku. W przypadku obiektów o dużych przeszklonych powierzchniach, moc lamp ewakuacyjnych LED może być niższa, gdyż światło zewnętrzne ułatwia orientację w przestrzeni. Ważnym aspektem jest także kolorystyka wnętrza – jasne kolory ścian i podłóg sprawiają, że oświetlenie awaryjne jest bardziej efektywne.

Montaż i rozmieszczenie lamp ewakuacyjnych LED

Odpowiednie rozmieszczenie oraz montaż lamp ewakuacyjnych LED mają kluczowe znaczenie dla skuteczności ewakuacji. Zgodnie z normami, lampy te powinny być zamontowane na wysokości nie mniejszej niż 2 metry od poziomu podłogi. Ponadto, należy umieszczać je w taki sposób, aby oznakowanie dróg ewakuacyjnych było widoczne z każdego miejsca w pomieszczeniu. W przypadku długich korytarzy czy schodów, zaleca się montaż lamp co 25 metrów. Warto również pamiętać o umieszczeniu oświetlenia awaryjnego w pobliżu drzwi ewakuacyjnych oraz wyjść ewakuacyjnych na zewnątrz budynku.