Artykuł sponsorowany

Jak wybrać deskę do krojenia?

Jak wybrać deskę do krojenia?

Wybór odpowiedniej deski do krojenia może wydawać się prostym zadaniem, ale warto poświęcić mu chwilę uwagi. Deska do krojenia to nie tylko podstawa do przygotowywania posiłków, ale także narzędzie, które może wpłynąć na jakość pracy w kuchni i trwałość naszych noży. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepszą deskę do krojenia.

Materiał deski - drewno czy plastik

Deski do krojenia wykonane są z różnych materiałów, jednak najpopularniejsze są te z drewna i plastiku. Drewniane deski mają wiele zalet - są trwałe, łatwo utrzymać je w czystości, a dodatkowo wyglądają estetycznie. Warto wybierać deski wykonane z twardego drewna, takiego jak buk czy dąb, gdyż są one bardziej odporne na uszkodzenia i bakterie. Plastikowe deski są lżejsze i tańsze, ale mogą być mniej trwałe i podatne na zarysowania. W przypadku plastikowych desek warto zwrócić uwagę na jakość materiału - najlepiej wybrać te wykonane z tworzywa sztucznego o grubości co najmniej 0,5 cm.

Kształt i rozmiar - dopasuj do swoich potrzeb

Deski do krojenia występują w różnych kształtach i rozmiarach, dlatego warto dopasować je do swoich potrzeb. Jeśli często kroisz dużą ilość warzyw i owoców, wybierz większą deskę, która zapewni Ci wygodną pracę. Jeżeli natomiast zależy Ci na oszczędności miejsca, możesz zdecydować się na mniejszą deskę lub model składany. Kształt deski również ma znaczenie - prostokątne deski są uniwersalne, ale warto rozważyć także zakup deski z wbudowanym pojemnikiem na odpadki czy deski z rowkiem do zbierania soku.

Czyszczenie i konserwacja - dbaj o higienę

Higiena w kuchni jest niezwykle ważna, dlatego warto wybrać deskę do krojenia łatwą w utrzymaniu czystości. Deski drewniane należy myć ręcznie ciepłą wodą z dodatkiem detergentu, a następnie dokładnie osuszyć. Aby przedłużyć żywotność deski drewnianej, warto raz na jakiś czas nasmarować ją olejem lnianym lub specjalnym olejem do desek. Plastikowe deski można myć w zmywarce, co ułatwia ich czyszczenie. W przypadku zarówno drewnianych, jak i plastikowych desek warto pamiętać o regularnym wymienianiu ich na nowe, gdyż z czasem mogą się one zniszczyć i stać się siedliskiem bakterii.