Artykuł sponsorowany

Jak powinna być wykonana orteza na kolano?

Jak powinna być wykonana orteza na kolano?

Ortezy na kolano są niezwykle przydatne w przypadku kontuzji, rehabilitacji, a także dla osób cierpiących na choroby stawów. Dzięki nim można zmniejszyć ból, poprawić stabilizację stawu kolanowego oraz przyspieszyć powrót do pełnej sprawności. Warto jednak wiedzieć, jak powinna być wykonana orteza na kolano, aby spełniała swoje zadanie i była komfortowa w noszeniu.

Materiały i konstrukcja

Orteza na kolano powinna być wykonana z materiałów wysokiej jakości, które zapewnią odpowiednią wytrzymałość, trwałość oraz komfort noszenia. Najczęściej stosowanymi materiałami są neopren, tkaniny oddychające oraz tworzywa sztuczne. Neopren jest elastyczny i dobrze dopasowuje się do kształtu nogi, a jednocześnie zapewnia ciepło i ucisk. Tkaniny oddychające pozwalają na lepszą wentylację i odprowadzenie wilgoci, co jest istotne szczególnie podczas dłuższego noszenia ortezy. Tworzywa sztuczne, takie jak plastik czy aluminium, stosowane są w konstrukcji sztywnych elementów ortezy, które mają za zadanie usztywnić staw kolanowy.

Dopasowanie do potrzeb pacjenta

Orteza na kolano powinna być dobrana indywidualnie do potrzeb pacjenta. W zależności od rodzaju kontuzji, stopnia uszkodzenia stawu czy celu noszenia ortezy, można wybrać różne modele. Ortezy miękkie są zazwyczaj stosowane w przypadku lekkich kontuzji, stanów zapalnych czy profilaktycznie podczas aktywności fizycznej. Ortezy półsztywne mają za zadanie stabilizować staw kolanowy oraz ograniczać jego ruchomość, co jest istotne w przypadku większych uszkodzeń czy po zabiegach operacyjnych. Ortezy sztywne są stosowane w przypadku poważnych kontuzji, takich jak zerwanie więzadeł czy złamania kości.

Regulacja i komfort noszenia

Orteza na kolano powinna być łatwa w zakładaniu oraz regulacji, aby zapewnić odpowiednie dopasowanie do nogi pacjenta. Wiele modeli ortezy posiada zapięcia na rzepy, klamry czy sznurówki, które pozwalają na szybką i precyzyjną regulację. Ważnym aspektem jest również komfort noszenia – orteza nie powinna powodować ucisku, otarć czy podrażnień skóry. Dlatego warto wybierać modele z miękkimi wykończeniami, antypoślizgowymi elementami oraz odpowiednimi otworami na rzepkę i inne wrażliwe miejsca.