Artykuł sponsorowany

Jak często nabijać klimatyzację w aucie?

Jak często nabijać klimatyzację w aucie?

Klimatyzacja w samochodzie to nie tylko wygoda, ale także zdrowie i bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. W upalne dni pozwala utrzymać komfortową temperaturę we wnętrzu pojazdu, a tym samym zapewnia lepsze warunki do koncentracji na drodze. Jednak aby klimatyzacja działała sprawnie, należy dbać o jej regularne serwisowanie. Wśród najważniejszych czynności serwisowych wymienia się nabijanie klimatyzacji – ale jak często powinno się to robić? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników.

Czy istnieje uniwersalny termin serwisowania klimatyzacji?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań. Przede wszystkim, należy brać pod uwagę model samochodu, rodzaj klimatyzacji oraz intensywność jej użytkowania. Niemniej jednak eksperci z branży zalecają przeprowadzanie kontroli i ewentualnego nabijania klimatyzacji co najmniej raz w roku. Dlaczego tak często? Ponieważ nawet nowoczesne systemy klimatyzacji mogą tracić średnio 10% czynnika chłodzącego każdego roku. Warto również pamiętać, że czasem klimatyzacja samochodowa w Telatynie czy innych miejscowościach może wymagać częstszych kontroli ze względu na specyfikę lokalnych warunków atmosferycznych.

Niedobór czynnika chłodzącego w klimatyzacji samochodowej może objawiać się na różne sposoby. Najbardziej oczywistym sygnałem jest osłabienie działania klimatyzacji, czyli mniejsza wydajność chłodzenia powietrza we wnętrzu pojazdu. Ponadto, może wystąpić hałas podczas pracy klimatyzacji, a także nieprzyjemny zapach z nawiewów. Warto zwrócić uwagę na te objawy, gdyż mogą one świadczyć o konieczności serwisowania systemu klimatyzacji, a przede wszystkim uzupełnienia czynnika chłodzącego.

Czy nabijanie klimatyzacji można wykonać samodzielnie?

Chociaż na rynku dostępne są zestawy do samodzielnego nabijania klimatyzacji, eksperci z branży odradzają takie rozwiązanie. Przede wszystkim dlatego, że nieprawidłowe wykonanie tej czynności może prowadzić do uszkodzenia systemu klimatyzacji lub nawet całego pojazdu. Ponadto, niewłaściwe uzupełnienie czynnika chłodzącego może skutkować jego niewystarczającą ilością, a tym samym osłabieniem działania klimatyzacji.