Artykuł sponsorowany

Dofinansowanie do wymiany pieca - poradnik

Dofinansowanie do wymiany pieca - poradnik

Wymiana starego, nieekologicznego pieca na nowoczesne, przyjazne środowisku źródło ciepła to inwestycja, która przynosi korzyści zarówno dla domowego budżetu, jak i dla jakości powietrza. W Polsce dostępne są różne programy dofinansowania, które ułatwiają tę zmianę. Warto poznać szczegóły ofert i dowiedzieć się, ile można uzyskać na wymianę pieca.

Program Czyste Powietrze

Jednym z najbardziej znanych programów dofinansowania do wymiany pieca jest Program Czyste Powietrze, realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Program ten ma na celu poprawę jakości powietrza w Polsce poprzez wsparcie inwestycji w zakresie termomodernizacji budynków oraz wymiany źródeł ciepła. Dofinansowanie może wynieść od 20% do 90% kosztów kwalifikowanych, a maksymalna kwota wsparcia to 30 000 zł dla osób fizycznych oraz 50 000 zł dla wspólnot mieszkaniowych.

Dofinansowanie dla osób fizycznych

W ramach Programu Czyste Powietrze osoby fizyczne mogą ubiegać się o dofinansowanie do wymiany pieca na nowoczesne źródło ciepła. Wysokość wsparcia zależy od dochodów oraz liczby osób w gospodarstwie domowym. Dla osób o dochodach nieprzekraczających 150% kryterium dochodowego dla danego województwa dofinansowanie może wynieść nawet 90% kosztów kwalifikowanych. W przypadku wyższych dochodów wsparcie wynosi 40% kosztów kwalifikowanych.

Wsparcie dla wspólnot mieszkaniowych

Wspólnoty mieszkaniowe również mogą liczyć na wsparcie finansowe w ramach Programu Czyste Powietrze. Dofinansowanie dla wspólnot wynosi 50% kosztów kwalifikowanych, a maksymalna kwota wsparcia to 50 000 zł. Warto jednak pamiętać, że program ten jest przeznaczony tylko dla wspólnot, które zamierzają wymienić źródła ciepła w co najmniej 50% mieszkań budynku. Jeśli chodzi o ubieganie się o dofinansowanie do wymiany pieca, Radom i okolice to rejon działania specjalistów takich jak Majex.

Inne programy dofinansowania

Oprócz Programu Czyste Powietrze istnieją również inne programy dofinansowania do wymiany pieca na terenie Polski. Warto sprawdzić oferty lokalnych samorządów, które często oferują własne programy wsparcia. Przykładem takiego programu jest Mazowiecki Program Wsparcia Inwestycji (MPWI), który oferuje dofinansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych. Ponadto warto zwrócić uwagę na programy dofinansowania oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz Polski Fundusz Rozwoju (PFR).