Artykuł sponsorowany

Dlaczego należy sprawdzić auto przed zakupem?

Dlaczego należy sprawdzić auto przed zakupem?

Każdy, kto planuje zakup używanego samochodu, powinien zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego z taką transakcją. Niestety, nie wszystkie auta oferowane na rynku wtórnym są w idealnym stanie technicznym, a nieuczciwi sprzedawcy mogą próbować ukryć różne wady. Dlatego warto skorzystać z porad doświadczonego mechanika z Białegostoku, który podpowiada, na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu. 

Stan karoserii i lakieru

Pierwszym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest stan karoserii oraz lakieru samochodu. Wgniecenia, rysy czy odbarwienia mogą świadczyć o wcześniejszych kolizjach czy naprawach blacharskich. Sprawdź również, czy wszystkie elementy karoserii są dobrze spasowane – nierówności mogą wskazywać na nieprofesjonalne naprawy po wypadkach. Ponadto, warto zbadać samochód pod kątem rdzy – zwłaszcza na progach, nadkolach i innych newralgicznych miejscach. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług doświadczonego mechanika w Białymstoku, który dokładnie sprawdzi auto przed zakupem.

Stan techniczny pojazdu

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest stan techniczny samochodu. Sprawdź, czy wszystkie podzespoły mechaniczne działają prawidłowo – zwłaszcza układ hamulcowy, zawieszenie czy skrzynia biegów. Warto również sprawdzić stan opon – ich zużycie może świadczyć o stylu jazdy poprzedniego właściciela. Ponadto, zwróć uwagę na ewentualne wycieki płynów eksploatacyjnych oraz na stan paska rozrządu – jego awaria może być bardzo kosztowna. 

Dokumentacja pojazdu

Przed zakupem samochodu warto również przeanalizować jego dokumentację. Sprawdź, czy książka serwisowa jest kompletna i czy przeglądy były wykonywane regularnie. Zwróć uwagę na ewentualne wpisy dotyczące napraw gwarancyjnych czy powypadkowych – mogą one świadczyć o problemach z jakością pojazdu. Ponadto, warto sprawdzić, czy samochód nie ma zaległości w opłatach takich jak OC, AC czy przegląd techniczny.

Historia pojazdu

Ostatnim elementem, który warto zbadać przed zakupem samochodu, jest jego historia. Dowiedz się, ile osób było wcześniejszymi właścicielami pojazdu oraz czy samochód nie był używany jako taksówka czy auto szkolne – takie auta mogą być bardziej zużyte. Sprawdź również, czy samochód nie był kiedyś kradziony – takie informacje można uzyskać, sprawdzając numer VIN w odpowiednich bazach danych. Warto również sprawdzić, czy samochód nie był uczestnikiem poważnych wypadków – takie informacje mogą być dostępne w serwisach internetowych lub u ubezpieczyciela.