Artykuł sponsorowany

Czym są solarki i do czego służą?

Czym są solarki i do czego służą?

Solarki, znane również jako posypywarki, to maszyny wykorzystywane do utrzymania bezpieczeństwa na drogach w zimowych warunkach atmosferycznych. Ich głównym zadaniem jest rozprowadzanie materiałów sypkich, takich jak sól drogowa czy piasek, na jezdniach pokrytych lodem lub śniegiem. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie lepszej przyczepności pojazdów oraz zmniejszenie ryzyka wypadków drogowych. W Polsce solarki są niezbędnym elementem infrastruktury zimowej, gwarantującym sprawne funkcjonowanie komunikacji w trudnych warunkach pogodowych.

Budowa i rodzaje solarek

Solarka składa się z kilku podstawowych elementów, takich jak zbiornik na sól, układ rozprowadzający materiał sypki oraz napęd. Zbiornik może mieć różne pojemności, w zależności od potrzeb oraz wielkości obszaru, który ma być obsługiwany przez maszynę. Układ rozprowadzający pozwala na równomierne rozsypywanie soli na jezdni, a napęd umożliwia poruszanie się pojazdu. Wyróżnia się dwa główne rodzaje solarek – samobieżne i przyczepy. Solarki samobieżne to pojazdy wyposażone we własny silnik, natomiast przyczepy są montowane do innych pojazdów, takich jak ciągniki czy samochody terenowe.

Zastosowanie solarek w Polsce

W Polsce solarki są szeroko wykorzystywane przez zarządców dróg, zarówno na szczeblu lokalnym, jak i krajowym. Przed sezonem zimowym, drogi są przygotowywane do walki z trudnymi warunkami pogodowymi, a solarki odgrywają kluczową rolę w tym procesie. Na drogach krajowych, wojewódzkich oraz gminnych posypywarki są wykorzystywane do rozprowadzania soli drogowej oraz piasku, które mają na celu zapewnienie lepszej przyczepności pojazdów oraz zmniejszenie ryzyka wypadków drogowych. W miastach solarki są również wykorzystywane do utrzymania bezpieczeństwa na chodnikach, ścieżkach rowerowych czy parkingach.

Ekologiczne alternatywy dla solarek

W ostatnich latach coraz większą uwagę zwraca się na ekologiczne alternatywy dla tradycyjnych solarek. Sól drogowa, choć skuteczna w walce z lodem i śniegiem, może mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz infrastrukturę drogową. Dlatego też poszukiwane są nowe rozwiązania, które będą równie efektywne, ale mniej szkodliwe dla otoczenia. Jednym z takich rozwiązań jest stosowanie roztworów wodnych zawierających substancje obniżające temperaturę zamarzania, takie jak chlorek magnezu czy chlorek wapnia