Artykuł sponsorowany

Czym są kleje topliwe i gdzie znajdują zastosowanie?

Czym są kleje topliwe i gdzie znajdują zastosowanie?

Kleje topliwe to innowacyjne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność na polskim rynku. Wykorzystywane w różnych branżach, pozwalają na trwałe i estetyczne łączenie materiałów. Wśród najbardziej znanych producentów tego typu klejów znajduje się firma Henkel.

Kleje topliwe – charakterystyka i sposób działania

Kleje topliwe, znane również jako hot melt, to termoplastyczne materiały klejące, które stają się lepkie i plastyczne po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury. Po ochłodzeniu tworzą trwałe połączenie między łączonymi powierzchniami. Kleje te są wolne od rozpuszczalników oraz wody, co sprawia, że ich stosowanie jest proste, szybkie i bezpieczne dla środowiska. Kleje topliwe Henkel cechują się wysoką jakością i szerokim zakresem zastosowań.

Zastosowania klejów topliwych w przemyśle

Kleje topliwe są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, gdzie wymagane jest trwałe łączenie różnych materiałów. Jednym z najpopularniejszych zastosowań jest opakowaniowy sektor, gdzie kleje topliwe Henkel są stosowane do zamykania kartonów, skrzynek czy tekturowych opakowań. Ponadto, kleje te znajdują zastosowanie w branży meblarskiej, przy produkcji materacy, obuwia czy zabawek. Dzięki swoim właściwościom, kleje topliwe są również wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym oraz elektronicznym.

Korzyści wynikające ze stosowania klejów topliwych

Stosowanie klejów topliwych niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno dla producentów, jak i użytkowników końcowych. Przede wszystkim, są one łatwe w użyciu – wystarczy odpowiednio je podgrzać i nałożyć na łączone powierzchnie. Ponadto, kleje topliwe charakteryzują się szybkim czasem wiązania, co przekłada się na zwiększenie wydajności procesów produkcyjnych. Kleje te są również odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz wysoką temperaturę, co sprawia, że połączenia utworzone za ich pomocą są trwałe i nie ulegają degradacji.

Ograniczenia i alternatywy dla klejów topliwych

Mimo licznych zalet klejów topliwych, istnieją również pewne ograniczenia ich stosowania. Przede wszystkim, nie są one odpowiednie do łączenia materiałów o niskiej temperaturze topnienia, gdyż mogą je uszkodzić. Ponadto, kleje topliwe mogą nie zapewnić wystarczającej wytrzymałości połączenia w przypadku dużych obciążeń mechanicznych. W takich sytuacjach warto rozważyć zastosowanie innych rodzajów klejów, takich jak kleje poliuretanowe czy epoksydowe.