Artykuł sponsorowany

Chirurgia zwierzęca - niezbędne zabiegi

Chirurgia zwierzęca - niezbędne zabiegi

Chirurgia zwierzęca to dziedzina medycyny weterynaryjnej, która rozwija się w zawrotnym tempie. Wraz z postępem technologicznym i rosnącą świadomością społeczną na temat dobrostanu zwierząt, coraz więcej właścicieli decyduje się na skorzystanie z usług specjalistów w celu poprawy jakości życia swoich pupili. Współczesna chirurgia weterynaryjna oferuje szeroki wachlarz zabiegów, które można podzielić na kilka kategorii, takich jak ortopedia, onkologia czy chirurgia miękkich tkanek. W niniejszym artykule przyjrzymy się niektórym z najważniejszych i najbardziej powszechnych zabiegów chirurgicznych wykonywanych u zwierząt.

Ortopedia - ratunek dla czworonogów

Ortopedia weterynaryjna zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń układu kostno-stawowego u zwierząt. Jednym z najczęstszych problemów ortopedycznych u psów i kotów są dysplazja stawu biodrowego oraz łokciowego. Chirurgiczne leczenie tych schorzeń może przynieść ulgę w bólu i poprawić funkcjonowanie stawów, co znacznie wpływa na jakość życia zwierzęcia. Inne częste zabiegi ortopedyczne to naprawa złamań kości, rekonstrukcja więzadeł krzyżowych czy leczenie dyskopatii. Warto zaznaczyć, że wiele z tych zabiegów można wykonać za pomocą technik małoinwazyjnych, takich jak artroskopia, co skraca czas rekonwalescencji. Jeśli chodzi o zakres usług, na jakie składa się chirurgia zwierzęca, Krosno i okolice to rejon działania specjalistów takich jak Avet.

Onkologia - walka z nowotworami

Niestety, również zwierzęta mogą zmagać się z chorobami nowotworowymi. Chirurgia onkologiczna jest jednym z podstawowych sposobów leczenia tego rodzaju schorzeń. W zależności od rodzaju i stadium nowotworu chirurg może usunąć guz w całości lub jedynie częściowo, aby zmniejszyć objawy choroby i poprawić komfort życia zwierzęcia. W niektórych przypadkach konieczne może być amputacja kończyny czy usunięcie narządów wewnętrznych. 

Chirurgia miękkich tkanek - szeroki zakres zabiegów

Chirurgia miękkich tkanek obejmuje wszelkie zabiegi wykonywane na tkankach innych niż kości i stawy. Do najbardziej powszechnych należy kastracja i sterylizacja, które oprócz kontroli populacji zwierząt, przynoszą również korzyści zdrowotne, takie jak zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów czy schorzeń układu rozrodczego. Inne częste zabiegi z tej kategorii to usunięcie ciał obcych z przewodu pokarmowego, operacje na narządach wewnętrznych czy leczenie przepuklin.