Artykuł sponsorowany

3 sygnały, które mogą świadczyć o awarii kotła gazowego

3 sygnały, które mogą świadczyć o awarii kotła gazowego

Awaria kotła gazowego może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak zatrucie tlenkiem węgla, pożar czy wybuch. Dlatego niezwykle ważne jest, aby na bieżąco monitorować stan naszego urządzenia i reagować na wszelkie sygnały mogące świadczyć o jego nieprawidłowym działaniu. W poniższym artykule przedstawiamy trzy najważniejsze objawy, które mogą sugerować, że coś jest nie tak z naszym kotłem gazowym.

Nietypowe dźwięki podczas pracy kotła

Pierwszym sygnałem mogącym świadczyć o awarii kotła gazowego są nietypowe dźwięki wydobywające się z urządzenia podczas jego pracy. Podczas normalnego funkcjonowania kocioł powinien pracować cicho i bez zakłóceń. Jeśli jednak zaczniemy słyszeć głośniejsze dźwięki, takie jak trzaskanie, gwizdanie czy stukanie, może to oznaczać problem z palnikiem, pompą czy innymi elementami układu. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy wszystkie części są prawidłowo zamocowane i nie ma żadnych uszkodzeń mechanicznych. Jeśli dźwięki nie ustąpią, konieczne może być wezwanie serwisu technicznego.

Zmiana koloru płomienia

Kolejnym sygnałem wskazującym na możliwą awarię kotła gazowego jest zmiana koloru płomienia. W prawidłowo działającym urządzeniu płomień powinien być niebieski, co świadczy o właściwym spalaniu gazu. Jeśli zauważymy, że płomień staje się żółty lub pomarańczowy, może to oznaczać, że w urządzeniu dochodzi do niepełnego spalania gazu, co prowadzi do powstawania tlenku węgla. W takiej sytuacji należy natychmiast wyłączyć kocioł i skontaktować się z serwisem kotłów gazowych w Płocku w celu sprawdzenia i naprawy urządzenia.

Wysoka wilgotność i kondensacja

Trzecim objawem mogącym świadczyć o awarii kotła gazowego jest wzrost wilgotności w pomieszczeniach oraz pojawienie się kondensacji na ścianach czy oknach. Przyczyną tego zjawiska może być niewłaściwe odprowadzenie spalin z urządzenia, co prowadzi do ich gromadzenia się w pomieszczeniach i zwiększenia wilgotności. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy przewód kominowy jest czysty i nie ma żadnych przeszkód uniemożliwiających swobodny przepływ spalin. Jeśli problem nie ustąpi, konieczne może być wezwanie serwisu technicznego.

Odpowiednie działanie czujników

Czujniki w kotłach gazowych są niezwykle ważne, gdyż to one kontrolują pracę urządzenia i informują o ewentualnych problemach. Jeśli zauważymy, że któryś z czujników nie działa prawidłowo, może to świadczyć o awarii kotła. Należy wtedy sprawdzić, czy czujniki nie są zabrudzone lub uszkodzone oraz czy ich połączenia są właściwe. Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, konieczne będzie wezwanie serwisu technicznego.