Artykuł sponsorowany

3 przykładowe metody obróbki metali

3 przykładowe metody obróbki metali

Obróbka metali to kluczowy element przemysłu metalurgicznego, który ma ogromne znaczenie dla gospodarki Polski. W związku z tym, warto przyjrzeć się bliżej niektórym z technik stosowanych w tym sektorze. W niniejszym artykule przedstawiamy trzy przykładowe metody obróbki metali, które są szeroko stosowane w różnych dziedzinach przemysłu.

Obróbka skrawaniem

Jedną z najbardziej popularnych i uniwersalnych metod obróbki metali jest obróbka skrawaniem. Polega ona na usuwaniu nadmiaru materiału w postaci wiórów, co pozwala na uzyskanie wymaganej geometrii i wymiarów detalu. Obróbka skrawaniem obejmuje wiele różnych technik, takich jak toczenie, frezowanie, wiercenie, szlifowanie czy cięcie. Wykorzystuje się do tego specjalistyczne narzędzia skrawające, które są dostosowane do rodzaju obrabianego materiału oraz wymaganej precyzji i jakości powierzchni. Obróbka skrawaniem jest stosowana zarówno w przypadku metali żelaznych, jak i nieżelaznych, a także stopów metali.

Spawanie

Spawanie to kolejna powszechnie stosowana metoda obróbki metali, która polega na łączeniu dwóch lub więcej elementów metalowych za pomocą ciepła i/lub ciśnienia. W zależności od rodzaju spawanego materiału oraz wymagań dotyczących wytrzymałości i estetyki połączenia, stosuje się różne techniki spawania. Do najbardziej popularnych należą spawanie łukowe, gazowe, TIG oraz MIG/MAG. Spawanie jest szeroko stosowane w przemyśle maszynowym, budowlanym, motoryzacyjnym czy lotniczym, a także w produkcji konstrukcji stalowych i elementów złącznych.

Gięcie i prasowanie

Trzecią z omawianych metod obróbki metali są techniki gięcia i prasowania. Gięcie polega na odkształcaniu materiału wzdłuż jednej osi, co pozwala na uzyskanie określonego kształtu i promienia gięcia. Stosuje się je głównie w przypadku blach i profili stalowych, zarówno o małej, jak i dużej grubości. Prasowanie natomiast to proces formowania metali za pomocą siły nacisku, który sprawia, że materiał przyjmuje kształt matrycy. Techniki te są szeroko wykorzystywane w przemyśle samochodowym, produkcji AGD czy elementów konstrukcyjnych. W Polsce istnieje wiele firm specjalizujących się w obróbce metali metodami gięcia i prasowania, które dostarczają swoje wyroby zarówno na rynek krajowy, jak i międzynarodowy.